KRS juhli 50-vuotista taivaltaan kaviouralla

   

23.5.2015
Kajaanin Ratsastusseura on perustettu 25.5.1965. Tänään, lähes tasan 50 vuotta sitten juhlimme seuramme pitkää taivalta. Päiväjuhlassa kuultiin juhlapuheita ja nähtiin useita ratsastusesityksiä. Iltajuhlassa muisteltiin menneitä, jaettiin tunnustuksia, syötiin hyvin ja viihdyttiin.

Toukokuussa 1965 kokoontui Kajaanin Seurahuoneen kabinettiin Kainuun Sanomissa oleen kutsun innoittamina kymmenen miestä ja yksi nainen perustamaan Kajaanin Ratsastusseuraa. Näistä perustajajäsenistä KRS:n 50-vuotista taivalta olivat tänään juhlistamassa kanssamme Pirkko Hildur hagelberg ja Heikki Tammisalo. Heidän viitoittamallaan tiellä olemme edelleen ja pyrimme edelleen kehittämään seuraamme kohti tulevaa.

Päiväjuhla Kuluntalahdessa alkoi tervehdyspuheilla, joita pitivät seuramme nykyinen puheenjohtaja Tarja Sahlberg, seuramme junioriedustajat Mikaela Juntunen ja Tiia Kananen, seuramme ensimmäinen puheenjohtaja ja perustajajäsen Heikki Tammisalo, seuramme kunniapuheenjohtaja Leena Valtanen, joka toi myös Suomen Ratsastajainliiton tervehdyksen, seuramme perustajajäsen Hildur Hagelberg sekä Pro Dressage Kainuu ry:n puheenjohtaja Jaana Paavilainen.

tarja

junioriedustajat

heikki tammisalo

leena

jaana paavilainen

 

Juhla jatkui 11 ratsukon esittämällä katrillilla sekä esteratsastusnäytöksellä.
Katrillissa esiintyivät seuraavat ratsukot: Sari Kuure - Kihin Sisu, Maarit Turrek - Lepari, Tarja Sahlberg - Totaarin Aihe, Soili Pyy - Akaatti, Mirja Leppänen - Firecape Harmonie, Hannele Kärkkäinen - Vitras, Jonna Takkinen - S.S.Queenie, Liisa Soininen - Königs Kreolit KS, Liisa Roponen - Firecape Hercules, Mikaela Juntunen - Rocerina ja Paula Tahvanainen - Irish Midnight.

Linkki juhlakatrillivideoon, kuvaus Ursula Pöri.

Esteratsastusnäytöksessä esiintyivät Tytti Parviainen - Faustus II, Heidi Kananen - Tuulen Leonardo ja Jonna Sirviö - Diana X.

katrilli1

katrilli2

esteratsukot

 

Juhlan lopuksi areenan valtasivat keppihevosratsukot, jotka esittivät oman esteratsastusnäytöksensä. Keppihevosesteratsastusnäytöksessä esiintyivät Tita Korhonen - Macrolrns Drit, Emilia Keränen - Midnight Breath, Heidi Pyy - Bruno ja Susan Lappalainen - Rolle.

keppihevosesteratsukot

keppihevosesteratsastus


Yleisöäänestyksen perusteella palkittiin myös kauneimmat keppihevoset. Kolme parasta olivat 1. Manu - Heidi Pyy (kuvassa toinen oikealta), 2. Magnic Star - Julia Turrek (kuvassa toinen vasemmalta) ja 3. Vertti - Hilla Huotari (kuvassa vasemmalla). Palkinnot jakoi Mikaela Juntunen. 

kauneimmat kepparit

 

Juhlia jatkettiin juhlaillallisella Ravintola Siriuksessa, jonne saapui viisikymmentä juhlavierasta. Juhlat aloitettiin perinteisesti seuran puheenjohtan tervehdyksellä sekä nostamalla Hevosen malja.

hevosen malja

 

Illan juontajana toimi Ollis Leppänen.

ollis

 

Suomen Ratsastajainliiton sekä Pohjois-Suomen jaoksen tervehdyksen toi Pohjois-Suomen alueen puheenjohtaja Satu Myllykangas, joka on myös KRS:n kasvatteja.

satu myllykangas

 

Heikki Tammisalo ja Hildur Hagelberg kertoivat juhlayleisölle seuran perustamisvaiheista ja sen aikaisista ratsastusurheilun haasteista.

hekki tammisalo hildur

 

Myös Mirja "Ninna" Leppänen kertoi muistelmiaan. Ninna on ollut seuran jäsen sen perustamisvuodesta saakka. Ninna on toiminut KRS:n hallituksessa vuosikaudet, viimeisimpänä sihteeri-rahastonhoitajana ja aktiivina jokaisessa tapahtumassa!

ninna

 

KRS:n uudelle puheenjohtajalle Tarja Sahlbergille luovutettiin KRS:n viiri ja seuraaville jäsenille ratsastusmerkit:
Hopeamerkki: Suvi Juntunen ja Soile Lappalainen
Pronssimerkki: Sari Kuure, Saara Lappalainen ja Mirja Leppänen

palkitut

 

Musiikkiesityksistä vastasivat Mikaela Juntunen (kantele), Anna Korhonen (kantele ja haitari) sekä Ursula Pöri (laulu).
Illan musiikista vastasi Hanna Hirvonen trio. 

 

mikaela ursula annatahtiseura rgb 72dpi

Tukijoitamme

eltel full color grd pms small
korhonen-1

Maatalousyhtymä Juntunen

Pahavaaran murske

tersm-logo-1 01 small

 

 

 

 

Copyright © 2020 Kajaanin Ratsastusseura Ry. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.