Kouluratsastuksen Pohjois-Suomen mestaruudet 2015

21.9.2015
Kouluratsastuksen Pohjois-Suomen mestaruudet ratkottiin eilen Kuluntalahdessa aamusta iltaan kestäneissä kisoissa.

Tänä vuonna mestaruudet ratkottiin poikkeuksellisesti hallissa, kun valitettavasti keliolosuhteet näyttelivät jälleen isoa osaa kilpailun alla. Ulkokentällä kahdelle radalle suunnitellut kisat jouduttiin siirtämään halliin kentän muututtua kahluualtaaksi.  Samasta syystä avoimet luokat jouduttiin perumaan, koska muuten päivä ei olisi riittänyt kilpailun läpiviemiseen.

Kilpailuissa ratkottiin nuorten hevosten, ponien, lapsiratsastajien, junioreiden, suomenhevosten, senioreiden sekä seurajoukkueiden aluemestaruudet. Päivän aikana lähes 70 ratsukkoa esitteli tuomareille osaamistaan.

KRS:n oma panos oli historiallinen. Mestaruuksista kilpaili 14 KRS:n edustusratsukkoa ja joukkuemestaruuteen osallistui kolme KRS:n joukkuetta. Tuloskin oli upea.

Nuorten hevosten mestaruudessa Sara Arola - Carlisle K ja Hanna Niskanen - Royal Athletica ratsastivat kaksoisvoittoon. Lapsiratsastajien mestaruudessa pronssia saavutti Anni Pöppönen hevosella Mr. Mikkel Khan. Joukkuemestaruudessa KRS:n I-joukkue (Elina Jääskeläinen - Jakarta, Anni Pöppönen - S.S.Queenie. Sara Arola - Carlisle K ja Heidi Pyy - Poppapoika) saavuttivat ABC ratsastajien ja Meri-Lapin ratsastajien joukkueiden jälkeen pronssia upealla tiimityöllä!

Mestaruuskilpailut vaativat jälleen huiman talkoopanoksen useilta seuramme jäseniltä. Kymmeniä vapaaehtoisia ahertaa ennen kisoja, kisojen aikana ja kisojen jälkeen ja kaikki KRS:n kilpailijat oman suorituksensa lisäksi toimivat talkootehtävissä. Kiitos teille kaikille, olette seuramme kantava voima! Tiimityö on palkitsevaa! 

Kaikki tulokset ja mestarit löytyvät kipasta ja seuran nettisivuilta kohdasta Kilpailut ja tapahtumat.

 

Kuvat: Karoliina Sänisalmi

sarajakaapo1

Sara Arola ja Carlisle K

 

hannajaatte

Hanna Niskanen ja Royal Athletica

 

annijavilja2

Anni Pöppönen ja S.S. Queenie

 

annimiki2

Anni Pöppönen ja Mr. Mikkel Khan

 

heidipoppis

Heidi Pyy ja Poppapoika

 

elinajakkara vari

Elina Jääskeläinen ja Jakarta

 

mestaruuspronssijoukkue

KRS:n mestaruusjoukkue palkintojenjaossa illansuussa

tahtiseura rgb 72dpi

Tukijoitamme

eltel full color grd pms small
korhonen-1

Maatalousyhtymä Juntunen

Pahavaaran murske

tersm-logo-1 01 small

 

 

 

 

Copyright © 2020 Kajaanin Ratsastusseura Ry. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.