KRS Tiedottaa

14.8.2019

Hei. Alla taas paljon ajankohtaisia asioita.

Ensi sunnuntaina 1-tason kouluratsastusta
Kisakausi jatkuu 1-tason kouluratsastuksellasu 18.8. Lähtöjä on 40, joten päivä on hyvän mittainen. Pari sihteeriä tarvittaisiin vielä talkoolaiseksi:
Luokka 2 klo 10.50-12.10 ja luokka 3 klo 12.30-14.40.
Mikäli pääsisit, niin ilmoittaudu vastaamalla tähän postiin.

 

3-tason kisojen talkoolaisten kiitostapaaminen la 31.8.

Heinäkuun lopun isot kouluratsastuskilpailumme onnistuivat loistavasti ja iso kiitos kuuluu kaikille talkoolaisille! Tervetuloa kaikki tämän kesän 3-tason kisojen talkoolaiset KIITOSILTAAN lauantaina 31.8. klo 17 alkaen leirikeskukseen. Jutellaan kisapalautteesta ja tuloksesta sekä suunnitellaan jo ensi kesän kisoja!

Tarjolla on pientä purtavaa, joten ilmoittauduthan, niin osaamme varata sitä riittävästi. Ilmoittautumiset 27.8. mennessä Ninnalle osoitteeseen ratsastusseura(at)kajaani.net

 

Kepparitunnit ja heppakerho starttaavat jälleen

Kepparitunnit pidetään parillisten viikkojen lauantaisin klo 15.00-15.45 pienessä hallissa, ensimmäimnen kerta on lauantaina 24.8.2019. Tervetuloa tutustumaan, KRS:n jäsenyys on suositeltava, mutta ei pakollinen. Tuntien vetäjänä jatkaa Heidi Pyy.

Heppakerho alkaa lauantaina 14.9.2019 ja pidetään jatkossa parittomien viikkojen lauantaisin klo 15.00-15.45 tallilla. KRS:n jäsenyys on suositeltavaa. Heppakerhon vetäjänä aloittaa Essi Vimpari.

Lämpimästi tervetuloa!

 

TULOSSA lokakuussa: Tuire Kaimion luentopäivä 6.10.2019

Ainutlaatuinen vierailu Kajaanissa!
Maailmankuulun eläintenkouluttajan Tuire Kaimion Luentopäivä hevosten oppimisesta ja kouluttamisesta sekä käytännön harjoittelun seuraaminen sunnuntaina 6.10.2019.
Ohjelma alustavasti: n. klo 9 - 12.00 luento ja käytännön harjoittelun seuraaminen 12.30 - 14.30.

Hinta 55 e/osallistuja.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset sähköpostilla Soile Lappalaiselle, ratsastuskeskus(at)kajaani.net
Tervetuloa!

 

Juhlat tulossa? Vuokraa juhlateltta!

Kajaanin Ratsastusseura vuokraa juhlatelttoja.
Telttoja on kaksi kappaletta, yhden teltan koko on 3x6 metriä.
Molemmissa teltoissa on irrotettavat sivuseinät.
Vuokra 50 euroa / viikonloppu / teltta.
Kuva löytyy seuran nettisivuilta.

Ota yhteyttä: Mirja Leppänen
puh. 044 536 2501, ratsastusseura(at)kajaani.net

1-tason kilpailuiden tulokset seurarankingiin

KRS:n seuraranking-taulukko on löytyy seuran sivuilta:
http://www.kajaaninratsastusseura.fi/krs/images/stories/kilpailut/krs_ranking_2018.pdf

Taulukkoon lisätään automaattisesti pisteet KRS:n järjestämistä 1-tason kisoista (tai 1-tason luokista). Muistathan toimittaa allekirjoittaneelle muiden seurojen järjestämien 1-tason luokkien tulokset sähköpostilla. Mukaan postiin kisan päivämäärä, järjestäjä ja linkki kilpailun tuloslistaan.

2-tason ja korkeampien tasojen tuloksia ei tarvitse ilmoittaa, edustusranking lasketaan loppuvuodesta kipassa olevista tuloksista ja ranking-pisteistä.

 

Syksyn kilpailukalenteri:
15.9. Kouluratsastuksen henkilökohtaiset Pohjois-Suomen mestaruudet
22.9. Estekisat , 1/2-taso
13.10. Estekisat, 1-taso
20.10. Koulukisat, 1-taso, seuramestaruudet
10.11. Estekisat, 1-taso, seuramestaruudet

Valmennukset on päivitetty KRS:n kalenteriin ja seuran sivuille ne päivitetään lähiaikoina.

 

Tiedotusterveisin,
/Sari

 

14.5.2019

KRS:n EDUSTAJIEN KISAINFOT, TULOKSET, KUVAT JNE.

KRS:n tiedotus toivoo, että KRS:n edustajat laittaisivat kisa- tai valmennuspaikoilta omia ja kaverienkin kuulumisia ja tuloksia tulemaan. Me olemme pääasiassa kisaajien varassa näissä infoissa, emme millään pysty itse seuraamaan kaikkia kisoja saati olla niitä kuvaamassa. Omat kisat pystymme pääasiassa hoitamaan.
Tuloksia ja kuvia saa laittaa aina tulemaan ja kaikki fiilistelyt ovat tervetulleita!
Julkaisu tehdään pääasiassa sosiaalisen median kautta facebookissa ja instagramissa. Jäsenistö on kiinnostunut kuulemaan ja näkemään, miten meidän edustajilla menee!

Voit laittaa tiedot sähköpostilla This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it tai Whatsappilla Sarille 050 570 3433. Julkaisun hoitaa Sari tai joku tiedotusryhmästä (Karoliina, Liisa, Soile).

Kevätterveisin,
/Sari29.4.2019

*MANEESIPASSI*
Ratsastusalueiden kertamaksajille on tarjolla 10 kerran maneesipassi.
Kertamaksu/ 10 kerran kortti: KRS jäsenet 150e, Ei jäsenet 170e.
Kortti on voimassa vuoden, yksi kortti/hevonen/vuosi. Täysi kortti palautetaan joulukuun loppuun mennessä sihteerille, jolta saa myös kortteja: Mirja Leppänen, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , puh. 044 5362501.

*TALVIKAUDEN MANEESIVARAUKSET VALMENNUKSILLE ANOTTAVA 15.7. MENNESSÄ*

Kajaanin Ratsastusseuran ratsastusalueiden valmennusvaraukset tehdään jatkossa keskitetysti tiettyyn päivämäärään mennessä syys- ja kevätkausiksi erikseen. Valmennusten myöntämisessä ja päällekkäisissä tapauksissa noudatamme Kuluntalahden maneesien ja ratsastuskentän käytön ja varausten periaatteita. Etusijalla seuran ulkopuolisista valmentajista ovat jo pitkään valmentamassa käyneet valmentajat.

Valmennukset ajalle 1.9. - 31.12.2019 haetaan 15.7. mennessä (julkaistaan 15.8. mennessä) ja valmennukset ajalle 1.1. - 30.4.2020 haetaan 15.11. mennessä (julkaistaan 15.12. mennessä).
Anomukset lähetetään sähköpostilla osoitteeseen This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , hakemuksista on tultava ilmi valmentajan nimi, yhteyshenkilön nimi, laji ja toivomuspäivä, toivomuskellonaika, toivomuspaikka. Yhtä valmentajaa kohti valmennus myönnetään korkeintaan 4 viikon välein.

Valmennusvapaat viikonloput:
pe-su 27. - 29.9.2019
pe-su 18. - 20.10.2019
pe-su 29.10. - 1.11.2019
pe-su 20. - 22.12.2019

Valmennusvapaille viikonlopuille ei myönnetä valmennuksia. Yksittäiset tunnit (1h/vrk/valmentaja, maks. 3 rats/tunti, maks. 3 valmentajaa/vrk) ovat mahdollisia, mutta näille ei myönnetä koko tilan varauksia.
Valmennusvapaina viikonloppuina voidaan kuitenkin myöntää valmennuksia klo 22-07 väliselle ajalle.
Muut tunnit, irtohypytykset jne. varataan kuten aiemmin ja ne myönnetään noudattaen Kuluntalahden maneesien ja ratsastuskentän käytön ja varausten periaatteita.
Annettujen hakupäivämäärien jälkeen tuleville hakemuksille voidaan antaa valmennusaikoja, mikäli kalenterissa on tilaa.

Kaikki maneesivaraukset tulee aina tehdä sähköpostilla osoitteeseen This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , ei whatsappilla esim. KRS:n akuutit maneesiasiat -ryhmässä.

KRS:n hallituksella on oikeus mahdollisiin muutoksiin.

http://www.kajaaninratsastusseura.fi/krs/index.php?option=com_content&view=article&id=384:talvikauden-valmennusvaraukset-anottava-157-mennessae&catid=14:valmennus

lapset ja nuoret rats rgb 300dpi

Tukijoitamme

eltel full color grd pms small
korhonen-1

Maatalousyhtymä Juntunen

Pahavaaran murske

tersm-logo-1 01 small

 

 

 

 

Copyright © 2019 Kajaanin Ratsastusseura Ry. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.