KRS:n opintomatka Ypäjälle

1.11.2018
Seuramme toimihenkilöaktiiveita lähti minibussilla lauantaina 27.10. klo 05.30 Kajaanin purkutyön alla olevalta linja-autoasemalta kohti Ypäjän Hevosopistoa. Matkalla juteltiin paljon hevosasioita ja pidettiin mm. SRL- ja KRS-aiheinen tietokilpailu. Matka toteutettiin Oulujärvi Leaderin Mallia muualta! -teemahankkeen puitteissa.

Olimme iltapäivällä perillä Ypäjällä, missä ensimmäiseksi asioitiin hevostarvikeliikkeessä, majoituttiin Hevosopiston kurssikeskukseen ja ennätimme katsomaan seuraamme edustavan Mila Pietarilan kouluratasuorituksen. Iltapäivällä osallistuimme Hevosen hyvinvointi -luennolle ja saimme paljon hyvinvointia parantavia vinkkejä mm. talliarkeen. Ypäjällä oli viikonloppuna käynnissä mm. kouluratsastuksen Winter Cup 2018 ja Suomenhevosten hallimestaruus 2018 -kilpailut. Lauantai-ilta seurattiin tarkasti kouluratsastusta.

Sunnuntai-aamuna jännäsimme taas kouluratsastusta ja Mila Pietarila voittikin Lapsiratsastajien Winter Cupin 1. osakilpailun hevosellaan Burlesque, tulos yli 67%. Iltapäivällä tutustuimme Ypäjän Hevosopiston ravipuolen talleihin ja niiden toimintaan. Kiertokävelyn päätteeksi vierailimme mielenkiintoisessa Hevosmuseossa. Paluubussimatkalla meillä riitti todella paljon puhuttavaa kokemuksistamme. Takaisin Kajaanissa olimme illalla n. klo 22.30. Kiitos kaikille mieliinpainuvasta matkasta!


20181027 ypaja

Teksti: Soile Lappalainen, kuva Soile Lappalaisen arkistosta.

tahtiseura rgb 72dpi

       LIITY SEURAAN!

Tukijoitamme


SillaChic logo taustaton2

Copyright © 2023 Kajaanin Ratsastusseura Ry. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.